Varga Mihály a higgadtság, mértékletesség, szakértelem arca volt eddig a Fideszben. Ez a csomag az ő pozitív képét meg fogja tépázni rendesen. Adóemeléseket jelentett ma be, amelyek sok embernél ki fogják verni a biztosítékot. A tranzakciós illeték első ránézésre jó ötlet, hisz nem az emberek fizetik, hanem a bankok, ráadásul néhány ezrelék ugyan kinek fáj. Második ránézésre viszont ez egy buta adó. Ha a bankokat akarják jobban adóztatni, akkor a társasági adójukat kell megnövelni. Utalás mértékével arányos fizetés olyan, mintha a fodrászt a levágott haj hossza alapján adóztatnák. A fodrásznál és a banknál is az üzleti eredmény alapján kellene adóztatni. Azt mondják, hogy ezt az adót nem fizetjük? Korábban az AXA banknál ingyenes volt az utalás, most 2 ezrelék, max 6 ezer forint. Látom a jövőt, ezentúl 3 ezrelék lesz. A vicc, hogy az állami Webkincstár is ugyanezekkel a tételekkel működik. A bejelentéskor az újságírók olyan béna kérdéseket tettek fel, amilyeneket csak lehetett. Jobbára a reklámadó érdekelte őket. Pedig Varga magas labdát adott nekik. Azt mondta, hogy a tranzakciós adó bevezetésére a cégek összevontak utalásokat, hogy kisebb legyen a költségük. Senki sem kérdezte meg, hogy megnövelt kulcs esetén, milyen további alkalmazkodással számol a minisztérium. Korábban a cégek logikusan tételenként utalhattak, most amit lehet egybeömlesztenek és utána adminisztrálják, hogy az egy tétel 4 altételből áll.
A távközlési adó 2-ről 3 forintra nő percenként. Ismét kérdezem, miért nem a távközlési cégek társaságadóját emelték? Természetesen ezt sem az emberek fogják megfizetni. Azért elhangzott olyan mondat is, hogy a többlet a fogyasztási szokásoktól függ.
A bányajáradék 12-ről 16%-ra nő. Egy kis nevezéktan. A 4% százalékpontos emelés (12+4=16), 33%-t jelent (16 = 12*1,333). Nem lennék annak cégnek a helyében, amelyiknek az egyik költségét hirtelen 33%-al emelik. Amikor az áfá-t 25-ről 27%-ra emelték, akkor nem tetszett, de nem volt hatalmas a változás. Az is szóba került, hogy az intézkedésekre azért van szükség, mert például kisebb az áfa bevétel, mint tervezték, de az áfá-hoz nem nyúlnak. Érdekes lenne, ha a mostani világrekord áfa tovább nőne. Ezt egyik újságíró sem emlegette fel. Azt sem kérdezték meg, hogy az áfa bevétlek csökkenésében van-e szerepe annak, hogy sok cég Szlovákiába, Lengyelországba helyezte át a székhelyét.
Szerintem a legrosszabb lépés a kamatok utáni 6%-os eho bevezetése. Nesze neked takarékosság. Az lenne a cél, hogy az emberek felelősek legyenek, rendelkezzenek tartalékkal, vegyenek állampapírokat. Ha a kamat 16%-t elviszi az adó és még 6%-t az eho, akkor sokan inkább fütyülnek a jövőre. Végtére tücsköt csak megsegítette a hangya a mesében. Külön dühít, hogy nem merték azt mondani, hogy 22%-os lesz az adó, hanem 16+6% az sokkal jobban hangzik. Mintha nem ugyanoda menne a két összeg. Az emberek is hibásak, mert nem emelik fel a hangjukat ez ellen. Jövő héten talán lesz adó, járulék, díj, hozzájárulás, teher, illeték, stb. Ezentúl tényleg minden lekötött betét kamatából is vonnak eho-t?
Az állam, mint a mesebeli kis gömböc, fogta magát és nőtt egyet. Ezentúl még többet szed be, hogy többet oszthasson szét. Mindenki tudja, hogy túl nagy az újraelosztás, de senki nem mert tenni ellene. Egy kétharmados kormánytól pont ezt vártam volna el. Értem én a politikai logikát. Elvenni nem népszerű. Például a nyugdíjak reálértéke nőtt az alacsony infláció miatt. Arra nem volt bátorság, hogy azt mondják, hogy akkor mégse lesz akkora a nyugdíj emelés. Inkább szorítottak még egyet a présen. Ha ezek után elkezdenek költekezni, akkor nagyon morcos leszek.
Van jó ebben a csomagban? Igen. Nem akkor kezdenek el kapkodni, amikor már megtörtént a baj, hanem próbálnak költségvetési tartalékot képezni. Varga reményei szerint idén már nem lesz költségvetési módosítás. Úgy legyen. Állítják, hogy egyeztettek a bankokkal a döntés előtt. Legalább a látszatra adtak.
Mi az amit szerintem tenni kellett volna? Az egykulcsos jövedelemadót 16-ról 17%-ra emelni. Ezt el tudtam volna viselni, ez nem drasztikus rángatása a rendszernek.