HTML

Kérdezzünk bátran! A nem tudással nincs gond, ha merünk tenni ellene.

Ez nekem jár!

2013.04.27. 10:43 Steve123

Persze, hogy jár! Megdolgoztam érte! Miből éljen meg az ember? Ezeket a felkiáltásokat és kérdéseket sokszor hallja az ember. Az emberek, mintha szocializmusban élnének még mindig, az államtól várják el a problémák megoldását. Minden az állam feladata, minden jár. Az már senkit nem érdekel, hogy miből. Fizessenek a gazdagok, a bankok, meg a multik! Ezt is sokszor halljuk. Az adórendszer lényegi módosítása nélkül egy kis változást javasolok. A cél az, hogy mindenki tudja mit és hova fizet és ez alapján mi jár neki.

A betegség biztosítást mindig mindenkinek fizetnie kell szerintem (10 millió lakos), hiszen ebből tartják fel a kórházakat, rendelőintézeteket. Ez évi 1650 milliárd forint, azaz 14 ezer forint / hó / fő. Gyerekek esetén az állam átvállalhatja a költséget adók kárára, nyugdíjasok esetén 14 ezerrel emeljék a nyugdíjakat, amit rögtön le is vonnak. Bürokrácia lehet mondani, de akkor a nyugdíjas is bátran állíthatja, hogy igen ő befizette a biztosítást, neki jár a szolgáltatás. Elvileg, akinek nincs biztosítása, azon bevasalják a költséget. Ez a gyakorlatban sokszor nem így van. Ezen változtatni kell. Betegség biztosítás során mindenki ugyanannyit kap, ezért ugyanannyit kell, hogy fizessen. Ez így igazságos. A szociális érzékenység is fontos, de az jelentkezzen az adó összegénél. A betegség biztosítást utólag is be kell szedni. Például, ha valaki egy évig munkanélküli, de utána lesz állása, akkor az elmaradt 14 ezret és a kamatait is fizesse meg.

Nyugdíj esetén a realitás az, hogy az felosztó-kirovó rendszer nem fog módosulni. Viszont a befizetési hajlandóság csökken, mert kevesen hiszik el, hogy majd egykor nekik is jut majd nyugdíj. Ezen az egyéni nyugdíjszámla (valójában csak nyilvántartás) sokat segíthet. Az ördög a részletekben van, csak a jó egyéni számla ér valamit. Mindenki annyit kapjon nyugdíjas korábban, amennyit befizetett (kamatokkal növelve). Se többet, se kevesebbet. Jelenleg degresszív a nyugdíjszámítás, ez legyen arányos. Aki keveset fizetett be élete során, az kaphat segélyt, de azt semmiképp ne hívjuk nyugdíjnak és max. 30 ezer forint legyen.

A többi levonás az adó. Az alábbi táblázat úgy készült, hogy a mostani elvonási mértékeket használtam, csak más a felosztás. Az első sor a minimálbér. A szuper bruttóból (járulékkal növelt bruttó) jut a biztosításra (14 ezer), nyugdíjra a bruttó 34%-a (10% + 24%), a maradék az adó. Tehát az első négy oszlop a mostani felosztást mutatja, az utolsó 3 az általam javasoltat. A második sor az átlagfizetésre vonatkozik, a harmadik pedig egy 350 ezres bruttóra. Mind a három esetben kifizetik a betegbiztosítást, tehát az nekik jár. A nyugdíjat, az is jár, de csak annyi, amit befizettek. Az adóért meg nem jár semmi, akár sokat, akár keveset fizetett valaki. Ez a szociális elem. Senki ne mondja azt, hogy a három egyén ugyanannyit fizet, mert ez nem igaz!

Ez a rendszer egyértelműbb, mint a mostani, mert minden levonás a munkavállalótól jönne. Nem lenne több trükközés, hogy csökkentik az adót egy százalékkal és növelik a járulékokat 2-el. Nem lehet elengedni a járulékot, hogy növeljék a foglalkoztatást, de az adót lehet módosítani. Ma még távol áll az emberek gondolkodásától, hogy dolgoznom kell, különben nem lesz biztosításom, de ez a cél. Sokakat ösztönözne az is, hogy látják, nő a pénz a nyugdíj számlájukon. Akik sok adót fizetnek be, azokat becsülje meg az állam. Kapjunk nyilvántartást, hogy jelenértékben eddig mennyi adót fizettek be. A kedvezményeket csak az adó mértékéig lehessen figyelembe venni. Persze ettől függetlenül, kaphat még valaki plusz támogatást.

nettó bruttó szuper bruttó teljes elvonás betegség biztosítás nyugdíj adó
        64 190             98 000    124 460       60 270 14000       33 320       12 950
      140 629          214 700    272 669    132 041 14000       72 998       45 043
      229 250          350 000    444 500    215 250 14000    119 000       82 250

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://kerdezzbatran.blog.hu/api/trackback/id/tr255249232

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Egyszer nyugdíjas leszek én is 2013.07.19. 20:08:31

Jó a poszt. Az ilyen ésszerű, megalapozott és indokolt gondolatok vinnék előre az országot, ha lenne valamilyen fórum ahol ezeket érdemben összegyűjtenék ÉS lenne egy tökös kivitelező brigád, hívjuk őket Kormánynak.
Egyébként nekem lenne hozzáfűznivalóm, mint bizonyára sokaknak, hogy ezt is bele, azt ne, stb. de akkor lehet hogy túlbonyolódna a rendszer, pedig a sikeres és lendületes kezdéshez pont az egyszerűség és a kiszámíthatóság lenne alapfeltétel - szerintem.
Pl. egy ilyen kiegészítés részemről, hogy aki tudatosan vállal több egészségi kockázatot, nevén nevezne cigi, pia, drog, édesség (ezekből én csak utóbbit űzöm, de tudom hogy VAN olyan káros mint az előtte soroltak!) az külön betegbiztosítás-kiegészítést is fizessen, vagy hogyishívják...
Ezen kívül el sem hinné az emberfia, hogy milyen fontos a tájékoztatás, oktatás e témában, azaz az öngondoskodás megértése, és igénye a beteg- és nyugdíjbiztosítás terén. Ezt a "népokosítást" pedig csakis(?) egyéni számlákkal, nyilvántartásokkal lehetne beindítani ÉS hosszútávon fenntartani.

Steve123 2013.07.19. 22:30:36

@Egyszer nyugdíjas leszek én is: "Ezt a "népokosítást" pedig csakis(?) egyéni számlákkal, nyilvántartásokkal lehetne beindítani ÉS hosszútávon fenntartani."

A kormány már igérte az egyéni számlákat és az ügyfélkapun meg is lehet nézni. Néhány hete néztem, csak a 2013 január és február hónap volt fenn. Vajon miért hagyták abba, az adatok felvitelét? Miért csak a munkáltatói járulék volt jóváírva?
süti beállítások módosítása