Ma a Kossuth rádióban a NAV elnöke szólalt meg az áfa botrány kapcsán. Természetesen védte a mundér becsületét, hogy minden a legnagyobb rendben van, ez csak összeesküvés elmélet, stb. Ezzel semmi gond nincsen, hiszen ez volt az ő feladata. A riporternek ezzel szemben bátran kellett volna kérdeznie, hogy ez akkor hogy is volt, mennyire biztos, mit is mondanak az adatok. Ehelyett valami ilyesmi hangzott el: "Mennyiben igaz, hogy ilyen áfa csalások felett szemet húny a NAV. Ez nonszensz?" Válasz: "Nonszensz." Ennél egyértelműbben nem is lehetett volna megválaszolnia a saját kérdését. Az egyszeri hallgató azt érzékelte, hogy mind a riporter, mind a riport alany ugyanazt bizonygatja, kételkedni teljesen botor dolog.
Nem, nem és nem! Egy riporternek az a hivatása, hogy kételkedjen. Neki keményen, ha kell kínosat kell kérdeznie. Egy kis felkészülés sem ártana, ha például adatokat, statisztikákat szedne össze előre, és azokra kérdez rá. Még ha teszem azt fidesz szimpatizáns is a riporter, azzal hogy megvilágítja a hibákat, akkor is legfeljebb rövidtávon árt a pártnak, középtávon viszont erősíti azt. A gyomot gyomlálni kell, nem azt szajkózni, hogy az én kertem tökéletes.
Megkérdezhette volna a riporter a következőket: Hogyan voltak képesek átvilágítani a teljes szervezetet egy hétvége alatt, pontosan hogyan tették ezt meg? Mennyi áfa csalásra derítenek fényt egy évben, milyen területeken? Mi a becslésük a felderítetlen esetekre? Az EU szerint 2011-ben 1000 milliárd volt a be nem fizetett áfa, ezt hogy kommentálná? Elegendő személyzettel, forrással rendelkezik-e a NAV, ha nem mennyi kellene? Ha meglenne, akkor mennyivel kisebb lehetne az adóelkerülés?
Könnyen tagadott a NAV elnöke, mert nem olyan jellegű csalásról van szó, hogy megvizsgáltak egy ügyet kiderült egy 5 milliárdos csalás és azt 50 millióért eltussolták. Ilyen egy sem volt. Ehelyett egyszerűen az történt, hogy egy ellenőr kapott 40 ügyet és abból kellett választania, hogy melyiket nézi meg alaposabban. Ha "rosszul" döntött, akkor is dobott a cég eléje egy kisebb szabálytalanságot és az ellenőr örült, hogy ma is jól dolgozott és ment tovább a többi 39 ügyre. Maga a NAV szerkezete, a dolgozók ösztönző rendszere, az ellenőrzési módszer rossz.
A Kossuth rádió kicsit olyan, mint a NAV. Tudják a riporterek, hogy mit szabad, mit kell kérdezniük. Ezért még pénzt sem kapnak. Vezető beosztásba csak olyan ember került, aki ismeri a dörgést. Akinek fel van vágva a nyelve, az egyszerűen nem kerül mikrofon közelbe.
A politikusok is könnyen tagadnak, mert közvetlenül ők sem kapnak pénzt. Tudják, hogy a rendszer úgy működik, ahogy és azt nem érdemes bolygatni. Főleg a választások előtt az a fő irányelv, hogy nem lehet semmi botrány. Ha mégis van egy kötözködő képviselő, akkor neki is megmagyarázzák, hogy ha teszem azt, az XY hypermarket esetében kiderül, hogy mennyit csaltak, akkor olyan bírságot kell kiszabniuk, hogy tönkremegy a cég. (ez mellesleg igaz is) Most a munkahelyeket kell inkább megvédeni. Ha pedig minden áfa csaló boltra rászálnak, akkor pedig a lakossági ellátás sem biztosítható.
Az egész a sportban lévő doppingolásra hasonlít. Mindenki tudja, mindenki csinálja, különben esélye sincs. A 27% áfa világrekorder, aki nem trükközik valamilyen módon az olyan versenyhátrányba kerül, amit nagyon nehéz ellensúlyozni. Az azért senki se gondolja, hogyha most bekeményítene a NAV, akkor az emlegetett 1000-1700 milliárd mind befolyna. Ha mindenki fizetné az adót, akkor az áfát le kell rögtön csökkenteni, különben megöli a gazdaságot.
Mi a megoldás? Nem tudom. Nem lehet a NAV teljes vezetését kirúgni, nem lehet rámutatni egy emberre, hogy ő a felelős. A teljes rendszerrel van a gond. Talán olyan drasztikus megoldás kell, hogy minden beszedett büntetésből x% az ellenőré. Talán két konkurens NAV kell, talán nektek van más ötletetek? Az első lépés talán az lehetne, hogy egy értelmes riport készül a NAV vezetőjével, olyan ahol mernek kérdezni.