Adóalkotmány, érdekes gondolat. Megfogott ez az ötlet.
1. Az adókivetés joga az államé. Az állam az adókat állami intézmények fenntartására, szociális támogatások kifizetésére költheti.
2. Az adózásnak az állam szempontjából két véglete van, az adózás teljes hiánya, ekkor minden állami szolgáltatásért külön kell fizetni, és a teljes adózás, amikor az állam minden jövedelmet elvon, de semmiért nem kell fizetni.
3. Az adózásnak az adózók szempontjából két véglete, a tökéletesen igazságos adózás, amikor az állam a számára szükséges pénzt összegszerűen egyenlő részekre osztja az összes adózó között, és a tökéletesen szociális adózás, amikor az állam mindenkitől annyit vesz el, illetve ad oda, hogy ezután az adózóknak ugyanannyi pénze legyen.
4. Egyik véglet sem kívánatos. A tökéletesen igazságos adózás sokakat teljesen ellehetetlenít, mert keresetük nagy részét veszítik el az adó miatt. A tökéletesen szociális adózás nem ösztönöz teljesítményre, az emberek nagy része arra vár, hogy az állam, vagyis a többi ember dolgozzon helyettük. Törekedni kell az egyensúly megtalálására.
5. Az adóért cserébe minden adózónak, a vállalatokat is beleértve, képviselet jár. Nem szabad abba a hibába esni, hogy a többség demokratikus módon megszavazza, hogy a terheket a kisebbség fizesse.
6. Az országgyűlési képviselők érdeke, hogy minél több adó felhasználásáról dönthessenek, például támogatások megítélése, ugyanakkor ugyanakkor el akarják fedni az adóterhelés mértékét. Ezt úgy teszik meg, hogy egy nagy helyett több kisebb adót szednek be, sőt még nem is adónak nevezik a beszedett összeget. Az adót mindig adónak kell hívni és a legegyszerűbb módon kell meghatározni.
7. A nyugdíj és az egészségbiztosítás nem lehet adószerű. A nyugdíjba befizetett pénzt egyedileg kell nyilvántartani és a hozammal növelt összeget kell visszaadni a nyugdíjasnak. Az egészségbiztosítás mértéke nem függhet a fizetéstől, az fix összeg. Az állam adóból támogathatja azokat, akiknek ez a fix összeg túl magas.
8. Az adónemek száma nem lehet több 30.
9. Az adóék nem lehet nagyobb, mint 50%.
10. Vagyonadót, például ingatlanadó, teljesítményadó, csak rendkívüli helyzetben lehet kivetni. Az adókat a jövedelemadókon és a forgalmi adókon keresztül lehet beszedni.
11. Az adóhatóság jó működése drága, rosszul működése még drágább. Legalább addig kell új adóellenőröket felvenni, amíg ezek generálnak annyi plusz bevételt, amennyi fedezi a fizetésüket.
12. Az adózókat folyamatosan, világosan tájékoztatni kell az adókról. Például a fizetési papíron a munkavállaló teljes költsége kell szerepeljen, ez az adó alapja. Így az adózó szembesül az adó nagyságával. Az adózónak évente elektronikus kimutatást kell küldeni arról, hogy összesen eddig mennyi adót fizetett be. A korábbi években befizetett adót inflációval korrigálni kell.