Olvastam Orbán pénteki rádióbeszélgetéséről és mivel furcsának találtam a nyilatkozatát, meg is hallgattam, hátha csak rosszul értelmezték a mondatait. Ezt nyilatkozta: "a mi felfogásunk az, hogy akinek extra magas jövedelme van, annak többet is kell vállalnia a közterhekből". Ezért kell szektoriális különadó, most például reklámadó. Az egészet az is igazolja, hogy például a bankok nem mentek csődbe, nyugodtan lehet extra terheket rakni rájuk.
A riporter üdítően pökhendi volt először. Követelte, hogy konkrét vállalásokat halljunk erre a négy évre, mivel nincs hivatalos kormányprogram. Ekkor jött a "Tudok ám kérdezni" felkiáltás. A lendülete nagyon hamar elfogyott, a legelemibb kérdéseket sem tette fel.
- A jövedelem nagyságát miért nem a cég tőkéjére határozzák meg? Nem mindegy, hogy a Kovács és társa Bt., vagy a MOL ér el 100 millió jövedelmet.
- Hány százalékos tőkearányos megtérülés tekinthető extra magasnak?
- Sok bank évek óta veszteséges, de akkor hol van nálunk az extra magas jövedelem?
- Ha egy hídnak 10 tonnás a teherbírása, de ennél nehezebb kamionokat is kibírt már, akkor nyugodtan lehet tovább terhelni?
- Az RTL klub eddig egyáltalán nem fizetett adót? Tényleg csak most vonják be a közteherviselésbe?
- Miért kell bonyolítani az adórendszer? Nem lenne egyszerűbb új adófajták helyett, az eddig is létező társasági adónak (a cégek szja-ja) bevezetni új kulcsokat?
- Hol fognak még bevezetni különadót a következő négy évben? Mi alapján választanak?
Én is tudok ám kérdezni. :) Jó lenne választ kapni ezekre a kérdésekre, mert talán van rájuk válasz.