Többször hallottuk, hogy a Fidesz kormányt el kell számoltatni. Legutóbb ebben az interjúban olvastam. Való igaz, hogy nagyon sok embernek bántja a szemét, hogy a haverok helyzetbehozása nagyüzemi szinten működik. Van, hogy nyíltan lopnak, de annak sincs következménye, hiába derül ki. Az esetek nagy részében viszont betartják a törvény betűjét, vagy úgy alakítják át a törvényt, hogy az a baráti cégeket segítse. Lásd Andy Vajna nyerő automatái. Nem csak az átlagemberek, hanem a cégvezetők is tudják, hogy az a legnagyobb érték, ha van egy politikus barát, aki el tudja simítani a dolgokat. Nagyon nagy balhénak kell lennie, lásd Quaestor, hogy azt ne lehessen elsikálni. Általános az a vélekedés, hogy a politikusok lopnak, vagyis inkább visszajutatnak nekik nagyobb összegeket. Pedig ez nem minden politikusra igaz, ahogy nem minden orvosnak jut hálapénz.
Szép gondolat az elszámoltatás, hiszen ma Magyarország következmények nélküli ország. Szinte bármit meg lehet tenni, az emberek tűrik. Azért itt is volt egy-két kivétel. Az internetadó, a vasárnapi boltzár és az olimpia is kiverte a biztosítékot. Ha végre felszínre kerülnek a piszkos ügyek és rács mögé kerül egy-két felelős, akkor újból van remény. Csodákat nem kell várni. Az ügyesebbje úgy tevékenydekett, hogy az aktuális törvényeket teljes egészében betartotta. Őket nem lehet felelőségre vonni, de legalább a bénák bukjanak le!
El is érkeztünk az elszámoltatás lényegéhez. Az elszámoltatás keveset ér, ha nem változtatják meg úgy a rendszert, hogy az ne tegye lehetővé susmotolást. Ahogy az egészségügyben is a megelőzés a lényeg, úgy a korrupció esetében is. A mindenkori kormány baráti vállalkozókat baráti hátországot akar kiépíteni. Keveset ér az elszámoltatás, például a Jobbik felelőségre vonja Mészárost és társait, ha ezután megjelennek a Jobbik közeli cégek. A teljes rendszert át kell alakítani. Mindenkire vonatkozó, éves vagyonbevallást kell bevezetni, ahol sem a politikus, sem a magánember nem tudja elrejteni a tulajdonát. A pártfinanszírozást meg kell növelni. Nehéz elfogadni, hogy a demokrácia drága, de a haveri kapitalizmus sokkal drágább!