1. Miniszter úr, a kormány célja, hogy az adók inkább a fogyasztást terheljék, mint a fizetéseket. Nem esünk át a ló túlsó oldalára? Már most is sokan külföldi oldalakról rendelnek fényképezőt, mobiltelefont, mert ott alacsonyabb az áfa. A hírek szerint a világrekorder 27%-os magyar áfát még 30-35%-os luxus áfával is kiegészítenék bizonyos termékeknél. Fogja ez növelni az adóbevételeket vagy az emberek inkább Ausztriában veszik majd meg a jegygyűrűket?
2. Miniszter úr, könnyebb vagy nehezebb dolga van, mint Matolcsy Győrgynek? Matolcsy sokszor hivatkozott arra, hogy 8 év szocialista kormányzás után fájdalmas a kiigazítás. Sokan nem örültek, a magánnyugdíj rendszer megszüntetésének és a sorozatban érkező Matolcsy csomagoknak. Ön Matolcsytól vette át az NGM irányítását, mennyivel könnyebb a helyzete?
3. Tisztelt miniszter úr, Orbán Viktor elképzelése a söralátét méretű adóbevallásról sok embernek tetszett. Mikor jutunk el idáig? Pont az ellenkezőjét látjuk, hogy a kormány porlasztja az adókat, egy nagy adó helyett inkább van most három kicsi. Közmű adó, telefon adó, tranzakciós adó, biztosítás adó, ... Mikor lépünk az egyszerűsítés irányába?
4. Miniszter úr, megjelent az összes bank díjjegyzéke a legújabb tranzakciós adó emelés utánra vonatkozóan. Még mindig fenntartaj, hogy ezeket az adókat nem hárítják át az ügyfelekre?
5. Miniszter úr, a TBSZ-en az osztalék adómentes, de a NYESZ-en nem. Miért van ez? A részvényre nem kell adót fizetni, de a részvény alapú befektetési jegyre igen. Miért
6. Miniszter úr, egy konzervatív párt általában a kisebb államban hisz, ahol kevesebbet kell adózni, az emberek maguk dönthetik el, hogyan költsék el a pénzüket, viszont kevesebb az állami szolgáltatás és kiadás? Ön mit gondol a magyar újraelosztás szintjéről?
7. Miniszter úr, az előző kérdéshez kapcsolódik, hogy vajon az állam feladata-e a devízahitelesek megmentése? Már önök is beszéltek arról, hogy a forinthitelesek se járhatnak rosszabbúl. Akik egyáltalán nem mertek hitelt felvenni őr rosszul járhatnak? Vagy most az ő adójukból is mentik a deviza hiteleseket? Átvállalták az önkormányzatok adósságát, mentik a devizahiteleseket, segítik a MÁV-ot, de nemet mondtak a Gyulai húskombinátnak. Mi alapján döntik el, hogy valakit megsegíti-e az állam?
8. Miniszter úr, külföldről sokat támadnak minket a jogbiztonság hiánya miatt. A kormány bármilyen törvényt meghozhat és van is bátorsága meghozni őket, lásd rezsicsökkentés. Ezek után joggal félnek a külföldi vállalkozók, hogyha sikeresek, akkor majd nekik is kitalálnak egy különadót. Mit üzen ezeknek a külföldi vállalkozóknak?
9. Miniszter úr, Európában két irányvonal létezik a válság kezelésére. Az egyik azt mondja, hogy megszorítások nélkül is ki lehet nőni az adóságot, a másik pénzügyi fegyelmet, a szigorú költségvetést hangsúlyozza. Megvan, meglesz-e az első úthoz szükséges 3-5% GDP bővűlés vagy a második lehetőség egyensúlyi költségvetése (0% hiányos)?
10. Miniszter úr. Milyen lépéseket terveznek a feketegazdaság visszaszorítása érdekében? Egy vállakozó nemrég nyilatkozta, hogy semmit sem ér a pénztárgépek bekötése, amíg nincs kamera a boltban, azt üti be, amit csak akar. Mindenkinek van ismerőse, rokona, akit nem jelentenek be vagy csak minimálbéren, esetleg négy órában, a többi zsebbe megy. A vállakozók között általános az a vélekedés, hogyha mindent tisztességesen csinálnak, akkor hatalmas versenyhátrányba kerülnek. Mikor erősíti meg az állam NAV-t jelentősen?
11. Miniszter úr, a rezsicsökkentés, hogyan indokolható közgazdaságilag? Két fél szerződésébe miért szól bele az állam? Ha az áram árát központilag határozzák meg, akkor kenyeret miért nem? Egy támogatási rendszer nem lett volna alternatíva?
12. Tisztelt miniszter úr! Sokan megkérdőjelezik az állam aktív gazdasági szerepvállalását, például MOL részvények vásárlása, de az állam szabályozó szerepével általban egyet értenek. Számíthatunk-e hatékonyabb, aktívabb szabályozásra? Például előírhatnák a telefon és banki szolgáltatóknak, hogy legyen sztenderd, egységes csomaguk, amiket így könnyedén össze lehet hasonlítani csak ár alapján. Kötelezhetnék a bankokat arra is, hogy befektetési jegyek alapján jól láthatóan hírdessék a TER (teljes költség) mutatót. Stb.
13. Miniszter úr, sok választópolgár örülne, ha egy állami felügyelet ellenőrizné a különböző szerződéseket, számlakivonatokat, hogy azok érthetőek-e vagy nem. A legtöbb ember meg sem próbál megérteni egy éves elszámolást, egy önkormányzati értesítést vagy egy tv előfizetési szerződést. Tele vannak kisbetűkkel, csillagokkal, hivatkozásokkal ilyen-olyan törvényekre, általános szerződési feltételekre, stb. Az is hasznos lenne, ha egy kimutatást excel táblázatban, képletekkel is megkapnánk. Akkor ott van feketén-fehéren, hogyan számolnak. Várható-e lépés ez ügyben?
+1 Miniszter úr, mikor lesz lehetőségem arra, hogy naprakészen lássam az eddig nyugdíjba fizetett járulékot és a jogosultsági időt?