Képzeljük el, hogy egy kívülről gyönyörű toronyház épül, amiben hétköznapi emberek vettek lakást . A lakók nem értenek a statikához, nem tudják, hogy milyen árambetáplálás kell, mennyi legyen a szivattyúk kapacitás, milyen vastagok legyenek a falak. Azt viszont joggal feltételezik, hogy egy ilyen nagy és bonyolult épületet alaposan ellenőriz minden hatóság. Nem adnak építési engedélyt, üzemeltetési engedélyt csak úgy.
Amikor összeomlik a toronyház, akkor rögtön kiderül, hogy abból szisztematikusan kilopták az anyagot. Az állam próbálja elhallgatni, hogy milyen csúfosan megbukott, mint felügyeleti hatóság, és azt találja ki az emberek megnyugtatására, hogy fizessen a biztosító (BEVA). A biztosító hiába mondja, hogy szándékos csalásra nem fizet, plusz a toronyház nem is igazán fizetett biztosítási díjat, az állam olyan törvényt hoz, amilyet csak akar.
Az 30 ezer károsultból 20 ezernek 6 millió alatti a kára. Ők valamennyire megnyugodhatnak. A másik 10 ezer viszont le van tojva. A kormány már elmondhatja, hogy ő megmentette a kötvényeseket, 10 ezer károsult már nem számít! Divide et impera!
A képet még bonyolítja, hogy a Beva csak a fiktív kötvényekre fog fizetni. A többit majd mindenki követleje egyenként a Quaestoron. Külön-külön. Azért van olyan, aki egy forint kárt sem szenved el. A külügy pont a csőd napján vette ki a pénzét.
Az állam arra számít, hogy aki mondjuk egy nagyobb lakásra, házra gyűjtött (mert például 3 gyereke van), több, mint 6 milliója volt, arra irigyek lesznek az emberek. Értük már nem szólalnak fel sem pártok, sem a média. Szóba került a Beva és az Oba egyesítése. Ekkor 30 millió lenne a határ. Erről mélyen hallgatnak, pedig szükség lenne erre, a bizalom helyreállításához. Hiába mondja Matolcsy, hogy nincs rendszerszintű kockázat, sokan úgy érzik, hogy külföldön nagyobb biztonságban van a pénzük.
Varga Mihály szerint az emberek pénze államkötvényben lehet biztonságban. Ha az állam felelőséget akar vállalni azért, hogy hagyta a céget hosszú évek során lopni, akkor cserélje be a Quaestor kötvényeket olyan 5-10-15 év lejáratú államkötvényekre, amiket csak veszteséggel lehet csak idő előtt visszaváltani. Az állam hajtsa be a pénzt a Quaestortól, ne egyenként az emberek pereljenek kilátástalanul. A kötvényesek pedig eldönthetik, hogy több évet várnak a pénzükre, vagy veszteséggel adják el az államkötvényeket.