Hogy mennyit is adózunk? 15% a szja (személyi jövedelemadó). Ez egyszerű és gyors válasz, de sok mindent elfed. Azt sugallja, hogy az állam csak nagyon keveset vesz el. Sőt már hallottuk az ígéreteket, hogy egyszer egyszámjegyű lesz az szja (9%).
Nézzük meg egy bérkalkulátort! Beírtam 250e ft-os bruttó fizetést. Az adó csak 37.500ft, de az összes elvonás 83.750ft. A munkaerő-piaci járulék 1,5%. Ezt egybe kellene olvasztani az szja-val. Csak az szól ellene, hogy két kisebb tétel barátságosabban néz ki, mint egy nagyobb (persze van, aki tud összeadni). A nyugdíjjárulék elvileg nem adó, hiszen ennek fejében kapjuk majd a nyugdíjat. Az más kérdés, hogy meddig lesz egyáltalán nyugdíj, mikor mondják azt, hogy járna, de nem jut. Az egészségbiztosítási járulék szerintem adó, hiszen a fizetés százalékában határozzák meg. Nincs bajom a szolidaritással, de nevezzük nevén a dolgokat. Az meg egyszerűen nevetséges, hogy még mindig van külön pénzbeli és természetbeli egészségügyi hozzájárulás.
Hivatalosan a munkáltatói járulék a munkáltató adója. Ennek megint csak annyi a logikája, hogy külön-külön a munkáltatói és munkavállalói terhek kevésbé tűnnek nagynak, mint együtt. 250e forint esetén 48.750 forintról beszélünk.
Mi történik a maradék pénzzel? Természetesen elköltjük, és költéskor kifizetjük a 27% áfát vagyis durván 44.900 forintot Természetesen igaz, hogyha nyaralunk, akkor nem a magyar államnak fizetünk áfát, sőt van kedvezményes áfa is és a pénzük egy részét félrerakjuk.
298.750 szuperbruttóból tehát 250e a bruttó, 166e a nettó, amiből 45e az áfába fog menni. Naivság azt mondani, hogy 15% az adó!
Most jutottunk el az igazi problémához. Az állam azt sugallja, hogy ne panaszkodjunk, mert ilyen alacsony adók esetén, a közszolgáltatások mostani szintje nagyon jónak számít. Persze, ha a teljes adóterhelést néznénk, akkor joggal kérdezhetnénk, hogy hova is ment el a pénz? Az állam nem akar ilyen kérdéseket, nem akar átláthatóságot. Nem akarja, hogy Kovács János gyári munkás számára is nyilvánvaló legyen, hogy egy évben, 177 750 *12 = 2.13 millió forintot fizet be az államkasszába.
Ha Kovács János elhatározza, hogy ő márpedig akkor is kiszámolja, hogy mennyi áfát fizet be egy évbe, akkor minden bevásárláskor áfás számlát kell kérnie, mert a nyugtán nem szerepel az áfa tartalom. Nem kellene feltétlenül minden tételhez kiírni, de legalább a végösszeg mellé rakják ki zárójelbe. (Egy átlagember nem tudja, hogy melyik élelmiszer tartozik a kedvezményes áfa körbe.) Az áfa tartalmat szemérmesen lefelejtik a nyugtáról, viszont mindegyiken ott díszeleg a felírat, hogy a népegészségügyi termékadót a bolt fizeti ki. Most talán már tudjuk, hogy miért érezzük, hogy az állam ilyen-olyan címszóval, de rengeteg pénzt kihúz a zsebünkből.