Ez egy nehéz téma, mert hatósági árakat alkalmazni nagyon szocialista dolog, viszont a kéményseprők nem végeznek hasznos tevékenységet, csak beszedik a pénzt. Mielőtt bárki véleményt tudna alkotni a következő kérdésekre kell választ kapni. Sajnos az újságírók ezeket nem nagyon kérdezik.
Mi alapján határozza el a kormány, hogy valami hatósági áras? Ha a kéményseprés az, akkor a szennyvíz tisztítás is? Ha a gáz az, akkor a tűzifa miért nem? Milyen szabályrendszer alapján döntenek, ki hozza meg a döntést? Lesznek még hasonló döntések?
Miért nem volt arról társadalmi vita, hogy egyáltalán kell-e hatósági ár? A lakosságnak ez nagyon jó, de a szolgáltatóknak, vállalkozásoknak nagyon rossz. Igaz, hogy az utóbbiak nem szavaznak. A szocializmusban minden hatósági áras volt, de az a rendszer nem működött. Miért hisszük, hogy most működni fog? Ha holnap veszek teheneket, fejőgépeket és árulom a friss tejet, akkor kell-e attól tartanom, hogy a kormány azt mondja, hogy 130 forint lehet csak egy liter tej. A lakosok ennek megint örülnek, talán el is várják, hiszen a tej egy alapvető élelmiszer, de a vállalkozó profitot, luxus profitot akarna, ő már csak ilyen gonosz. Mi van akkor, ha ezután felszámolom a vállalkozást és a többi vállalkozó is hasonlóan jár el? Emlékeztek arra, amikor a 80 években olcsó volt a banán, csak éppen nem lehetett kapni? A porult jár vállalkozó fog mostanában újból vállalkozni? Csak még egy adalék Németországban még az áram sem hatósági áras. Ott valahogy működik a piacgazdaság.
Meddig nem fognak nőni a most levitt árak? Az inflációval sem lesz emelkedés? Ez nem azt fogja okozni, hogy ezek a területek felélik belső tartalékaikat és összeomlanak? Nehéz elhinni, hogy minden területen a luxus profitból vettek el. Mellesleg, hiába beszélnek milliárdokról, ha az százalékban kifejezve 5%, akkor távolról sem tekinthető luxus profitnak.
Bizonyára vannak olyanok, akinek a kéményén ténylegesen pucolni kell, ki kell szedni belőle 1 kiló hamut, mert különben eldugul. Sajnos ilyenekkel még nem találkoztam. A mi kéményünket nem kell pucolni, a kéményseprő vagy csak belenéz, vagy csak bohóckodik valamit. Fizetni persze így is kell. Állambácsi miért nem mondja azt inkább, hogy 7 évente elég egy ellenőrzés, de függhet a ház, fűtésrendszer életkorától is. Persze jobb félni, mint megijedni és vettem egy CO érzékelőt.Tele a tudatom azzal, hogy a semmiért fizessek. Ennek a mostanában terjedő példája, hogy vesz az ember pl. egy villany tűzhelyt, de az csak akkor érvényes a garancia ha szakember "helyezi üzembe".